Култура

Академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје настапи во тетовскиот Центар за култура

Во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“-Тетово се одржа концертот насловен „75 години хорска љубов“ на академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје. ...

Десет романи во трката за „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2023 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко ...

„Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини вечер во НОБ

Во Националната опера и балет (НОБ) вечер ќе биде изведена популарната комична опера во два чина „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Диригент е Иван ...

Академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје ќе настапи во Центарот за култура во Тетово

Со концертот „75 години хорска љубов“ на академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје, Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“-Тетово почнува реализација ...

Промоција на романот „Боксерот од Ново маало“ од Владимир Плавевски

Во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија денеска ќе биде промовиран романот „Боксерот од Ново маало“ од Владимир ...

Во Белград промовиран зборникот „Македонски во 30 лекции“ по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, во Белград синоќа се одржа промоција на зборникот „Македонски у 30 лекција'' од авторката ...

Изложба „Станица пропаганда“ на Јонас Стал во Музејот на современа уметност - Скопје

Самостојна изложба   „Станица Пропаганда“ на холандскиот уметник Јонас Стал  ќе биде отворена на 1 март (20:00) во Музејот на современата уметност (МСУ) - ...

Македонскиот филм „Врзани“ дел од селекцијата на „European Short Pitch“

Краткометражниот игран филм „Врзани“ - режисерското деби на македонската актерка Сара Климоска е дел од селекцијата на престижниот „European Short Pitch“ ...

Доделени 25 награди на Златна бубамара

Шоуто кое е едно од најпопуларните во земјава секоја година минува со гостувања на музички ѕвезди од земјава и регионот, но и со уникатен хумор, најчесто на сметка ...

Отворање ликовна изложба „Кобалт Синергија“

Во изложбениот простор Галерија на Младинскиот културен центар, во Скопје, вечер ќе биде отворена изложбата со наслов „Кобалт Синергија“. Ќе бидат изложени ...