Економија

Регулаторна решава: Ќе плаќаат ли скопјани поскапо парно годинава?

Во Регулаторната комисија за енергетика се прават последните пресметки за формирање на новата цена на парното греење. Енергетските компании надлежни за ...

Анализа буџет: Државата ќе повеќе ќе троши за социјални трансфери, плати и пензии, отколку за капитални инвестиции

Владата планира да потроши повеќе пари за јавната администрација, пензионерите и најранливите категории, за земјоделците и за општините од она што го планирале ...

Реакции по ребалансот на буџетот

Со тоа што буџетскиот дефецит уште во месец мај беше со реализација од 60 отсто, за експертите овој ребаланс беше повеќе од очекуван. За кратењето на расходите и ...

Лукаревска: Со 4,9 отсто дефицит и 68 проценти јавен долг ВМРО-ДПМНЕ ја води државата во финансиски амбис

„ВМРО-ДПМНЕ успеа за еден месец на власт да сруши стабилни економски политики коишто Социјалдемократскиот сојуз макотрпно ги градеше изминатите седум години ...

Средба на првите луѓе на Царинската управа и „Макам-транс“, Николовски и Муратовска

Директорот на Царинска управа, Бобан Николовски денеска на граничниот премин Табановце ќе одржи состанок со генералниот секретар на Асоцијацијата ...

Ребаланс на буџет: Држава во хаос и долгови, економијата во клиничка смрт – тврди министерката за финансии

Повеќе од половина милијарда евра фалат во буџетот. Шокантно тврдење на министерката за финансии Гордана Димитриеска Кочоска, според која, претходната Влада ...

Димитриеска – Кочоска: Наместо оние со високи пензии да добиваат уште повеќе, се грижиме за пензионерите со пониски пензии

Ја менуваме методологијата и наместо оние со високи пензии да добиваат уште повеќе, се грижиме за пензионерите со пониски пензии, рече денеска на ...

Буџетските КОВИД-мерки се укинуваат, од оваа ставка скратени 620 милиони денари

Министерката на финансии Гордана Димитриеска Кочоска денеска соопшти дека од КОВИД-мерките во Буџетот, што ги креирала претходната Влада, се скратени 620 милиони ...

Народна банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе биде 1,75 проценти

Врз основа на редовната квартална оцена на системските ризици и последните расположливи податоци, Извршниот одбор на Народната банка донесе одлука за ...

Ребалансот на буџетот на владина седница, детали се очекуваат во текот на денот

Владата вчера на седница расправаше за ребалансот на Буџетот, но повеќе детали се очекува да бидат објавени во текот на денешниот ден.  Премиерот Христијан ...