Новинар: Елизабета Дамјаноска Спасеновска

Последен ден од министерскиот совет во Скопје

Огромен медиумски интерес во Скопје предизвика прес конференцијата на министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров која траеше речиси час и ...

Лавров настапи на официјалниот дел од советот - додека Блинкен, Камерон и Борел заминаа уште вчера

Европската Унија и САД се лицемерни – не се почитуваат принциоите на ОБСЕ – со овие зборови шефот на руската дипломатија се обрати на миниустерскиот состанок ...

Самит на ОБСЕ во Скопје

Реафирмација на цврстите заложби на САД во ОБСЕ и промоција на безбедност, стабилност и соработка меѓу државите. Ова ќе биде една од клучните пораки на државниот ...

Македонија прави се да се претстави како добар домаќин за министерскиот совет на ОБСЕ

Од утре до петок во Македонија ќе се одржува 30от министерски самит на ОБСЕ, на кој ќе присуствуваат над 70 делегации и преку 1000 учесници, што претставува еден од ...

Хаџи Јанев за ТВ 24: Кои се очекувањата од министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје?

Очите на јавноста следната недела ќе бидат свртени кон Скопје, Македонија се подготвува за министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје. Над 70 делегации и преку 1000 ...

Изборни математики и барања

Се позивесна е лидерска средба за изборите на почетокот на декември. Но, партиите не се откажуваат од своите ставови. ВМРО-ДПМНЕ не сака пржинска влада ДУИ да не ...

Самит на ОБСЕ во Скопје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе присуствува на неформалната вечера во рамки на  најголемиот меѓународен собир во историјата на земјава, каде ...

На шест месеци пред избори власта засилено ќе се бори против корупцијата

Предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, според вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска е неопходно ...

Заврши главната расправа за судењето на Мухамед Зеќири, пресудата закажана за први декември

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зекири денеска побара судот да го ослободи од обвинението, за злоупотреба на службена должност. Зекири на ...

Голем пожар во Тетово, гореше фабрика за бои и лакови

Пожарот кој денеска избувна во магацин за бои и други хемикалии претставува ризик за здравјето на населението, во воздухот има опасни штетни материи, поради што се ...