Новинар: Александра Митрева

Дали поскапата струја ќе значи и нова повисока цена на лебот?

Не чека ли дополнително зголемување на цената на лебот доколку цената на електричната енергија се зголеми? Првиот човек на Регулаторната Комисија за Енергетика, ...

Жена ги убила сопругот и свекорот во семејната куќа во Kратово

Двојно убиство се случи вчеравечер во Кратово, откако 36-годишна жена со нож ги убила сопругот и свекорот. Според информациите од полицијата, жената е приведена и ...

Топлотен бран: Зголемен бројот на повици за брза помош

Високите температури и топлотниот бран кој ја зафати државата предизвика и присуство на змии во населени места. Турист од Холандија бил каснат од отровна змија, но ...

Пеколни горештини, лекарите предупредуваат да се седи дома

Македонија влезе во топлотен бран. Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран денес и утре во портокалова фаза, останатиот дел од државата овие два дена ќе биде ...

Дом за стари лица - горлив проблем за пензионерите од истокот

Трендот со иселување на младите од државата, но и миграцијата во поголемите градови ја зголемува потребата за грижа на лицата од третата доба. Проектот за изградба ...

„Крпен живот“: Цените до плафон, граѓаните едвај преживуваат

Благ раст на инфлацијата бележи Државниот завод за статистика, а во моментов истата е резултат на повлечените мерки кои што Владата во заминување ги имаше ...

Гаши се дообјаснува: Северна Македонија е моја татковина

Првиот човек на Собранието, Африм Гаши, само што седна на спикерското столче и по неговото прво интервју предизвика бурни реакции во јавноста со изјавата за тоа ...

Македонските затвори се полни, од јануари лани стапката за затворање се зголемила за 25,5 отсто

Вработен во затворот „Идризово“ бил нападнат од негов колега, а затвореник беше тешко повреден во тепачка што се случила меѓу две групи осуденици. Овие два ...

Давкова до Ахмети: Не знам што им е тоа мајоризација на Европскиот фронт

Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, со ваков став претседателката Гордана Сиљановска-Давкова денеска му возврати на ДУИ по нивните обвинувања и најавената ...

Ревизорски извештај: Неефикасно управување и стопанисување со државниот недвижен имот

Државата не се грижи домаќински за својот имот, констатирале ревизорите. Тие оценуваат дека  постојната законска регулатива, мерките и активностите кои се ...