Новинар: Благојчо Костадинов

Граѓаните преживуваат, намалување на цените речиси нема

Шести ден повластена струја за компаниите кои потпишаа договори, но и шести ден откако цените на рафтовите речиси без никаква измена. Дополнително граѓаните кои ...

Сопствениот на фирмата од која Рашковски го набави софтверот - со кривична против Русковска

Обвинителката Вилма Русковска се соочува со уште една кривична пријава. По поднесувањето на кривична за неа од поранешниот генералнен секретар на Влада, Драги ...

Општина Аеродром не постапува по пријава за дивоградби

Жителите од станбена зграда која што е лоцирана спроти општина Аеродром со обвинение дека има непостапување на управните органи во единицата за локална ...

„Но пасаран“ на мирен протест пред ОЈО

За долг од 3000 денари се враќаат 20 000 Џоглева Фиданка е една од стотиците граѓани од Македонија, жртви кои мака мачат извршителските процедури која треба да врати ...

Уставен: Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден за најголем дел од работниците во Македонија судот донесе конечна одлука. Во рамки на 38 – та седница на уставниот суд со ...

Уставен пресече: Недела останува неработен ден за најголем дел од работниците во земјава

Уставниот суд не поведе постапка и пресече -  недела останува неработен ден. Уставните судии одлучиле да не се прифати иницијативата на Стопанската комора на ...

Афера Буши: Ќе има ли одговорност?

Одговорност ќе има за секој што направил прекршок, независно дали е министер, директор или обичен граѓанин, рече  министерот за внатрешни работи Оливер Спасовки ...

Геодетите и катастарот спротивставени: Реално или непотребно поскапување на катастарските услуги?

Закажаниот брифинг со новинарите на Агенцијата за катастар и недвижности започна драматично кога претседателот на комората за трговски друштва за геодетски ...

Расте бројот на заболени деца од бактериско-вирусна инфекција, но лекарите велат состојбата не е алармантна

Вирусите и бактериските инфекции во пораст. Во болниците се забележува зголемување на бројот на хоспитализации на деца, особено оние од предшколска возраст, но ...

Во Скопје отворени новите простории на Бугарскиот културно-информативен центар

Бугарскиот културно информативен центар од амбасадата на Бугарија се пресели во нови простории во строгиот центар на Скопје на улицата Никола Јонков Вапцаров. Со ...