Новинар: Мирјана Трпческа

Аргумент плус: Дебата за предлог законот за родова еднаквост

Предлог законот за родова еднаквост предизвикува спротивставени дебати во јавноста во чија основа се наметнува прашањето зошто родовата компонента да се ...

Лидерска средба во најава, мали очекувања за договор

Во услови кога премиерот Димитар Ковачевски се уште не излегол со конкретен датум и формална покана до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски за можноста за лидерска ...

Судски совет со обвинување за амбасадорот Коп - изнел неосновани тврдења за работењето на Судскиот совет

Судскиот совет ги отфрли како неосновани тврдењата на холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп дека новиот претседател бил избран во нелегитимна процедура и поради тоа ...

Ковачевски: Мицкоски шири хистерија за редефинирање на државата

Тезите за бинационална држава на ВМРО-ДПМНЕ е зборување на нешто од немајкаде и измислување нови и нови небулози со кои само шират страв и хистерија меѓу народот, ...

“Чекор“ до целосна афтокефалија на МПЦ-ОА

На петти јуни ден по празникот Педесетница или во народот познат како Духовден во Охрид во импозантниот храм на Македонската православна црква Охридска ...

Дамева поднесе тужба до Управен суд за начинот на кој беше разрешена

Поранешната претседателка на судски совет весна дамева со тужба до управниот суд ја оспори законитоста на донесената одлука за нејзиното разрешување. Во ...

Се уште нема консензус меѓу власта и опозицијата за уставни измени

Премиерот Ковачевски индиректно му одговори на Таравари дека приоритет на владата во поглед на Уставните измени треба да е исклучиво темата за прогрес кон ...