Новинар: Сунаи Сабриоски

ГТЦ со загуба од 637 илјади евра, неправилностите во работењето опстојуваат

Архитектонскиот симбол на Скопје, ГТЦ, во текот на дванаесетмесечниот период трошоците ги надминале приходите, односно ГТЦ работело со загуба од 637 илјади ...

И цариник вклучен во обидот за шверц на 43 килиограми злато вредно 2,2 милиони евра

Триесет дневен притвор добија шверцерот на злато и македонскиот цариник кој му помагал да помине непријавен преку зелениот коридор на скопскиот аеродром. Во ...

Цените на јајцата и оризот замрзнати, извозот ограничен

Цените на јајцата и оризот замрзнаа, но животот на граѓаните никако да одмрзне. Граѓаните велат дека 2 до 10 денари не им го менува животот. Владата е категорична ...

Од утре ќе се замрзне цената на оризот и јајцата

Утре ќе се замрзнат цените на оризот и јајцата - соопшти  mинистерот за економија Крешник Бектеши. Кај шекерот и брашното нема да се интервенира со замрзнување ...

Пациентите со цистична фиброза ја продолжуваат борбата за обезбедување на терапија за сите

Фики Гаспар и Ивана Атанасоска од здружението за цистична фиброза велат дека со набавката на првите терапии на трикафта е направен првиот чекор. Но, додаваат дека ...

Психолози: Скандалот со учителката - дилерка го нарушува угледот на целиот образовен кадар

Училиштето треба да биде втор дом каде децата ќе ги осознаваат своите образовни вешти, наставниците се тие кои треба да го задржат нивото на морал и етика. ...

Домашниот есап на пазар не излегува: Кромид 90 денари, домати 180 денари, краставици 200, зелка 50

Овошјето и зеленчукот послека, но сигурно стануваат достижни само за око, за граѓаните загарантиран луксуз. Кромидот 90 денари, доматите 180 денари, краставици 200 ...

Учителка од основно училиште меѓу приведените за диструбиција на амфетамин

По професија наставничка, рекреативно дилер на дрога. Покрај основната функција да едуцира деца во населбата Ново Лисиче, наставничката здружена со уште неколку ...

Од денеска пониски цени на макароните и млекото, казни и до 10.000 евра за непочитување на одлуката

Макарони, шпагети, млеко и млечни производи се само дел од артиклите кои од денеска граѓаните можат да ги набават сопониска цена како резултат на владината одлука. ...

Поевтино млеко и макарони

Од четврток граѓаните ќе конзумираат шпагети, макарони и млечни производи по замрзнати цени за 10 до 15 проценти. Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи ...