Новинар: Кристина Николова Кузмановски

Влада: Инцидентите во Косово не влијаат врз безбедноста на Македонија

Денеска се враќаат дома седуммината државјани на Македонија за кои македонското Министерство за надворешни работи  вчера рече дека се наоѓаат во хотел во ...

Претседателот Пендаровски се обрати на Генералното собрание на ООН

Оваа година фокусот врз сите нас е можеби поголем од кога било претходно, а причината е во поразителниот факт дека најмал заеднички именител на емоционалната ...

За првпат на иста маса Зеленски и руска делегација – Лавров пристигна во Њујорк на отворањето на Генералното собрание на ОН

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Њујорк, каде на високо ниво ќе учествува на отворањето на генералното собрание на ОН. На истиот ...

Катастрофа во Либија: Пукнаа брани, уништен град, илјадници мртви

Најмалку 2.000 луѓе загинале во поплавите, а околу една четвртина од источниот либиски град Дерна е збришан откако пукнале две брани во налетот на моќната бура ...

Стравотна сообраќајка кај Солун: 4 загинати и најмалку 50 повредени

Четири луѓе загинаа и повеќе од 50 се повредени меѓу кои и две деца на возраст од шест и девет години во тешката сообраќајна несреќа што се случила утрово на ...

Расте бројот на жртвите во земјотресот во Мароко

Мароканците ноќта ја поминаа на улиците. Во страв дека земјотресот може да се повтори. Според досегашните податоци, загинале повеќе од 2.000 луѓе, a уште толку се ...

Над 800 загинати во силен земјотрес во Мароко

Редок и силен земјотрес го погоди Мароко доцна синоќапри што загинаа повеќе од 800 лица, а над 600 се повредени. Оштетени се куќи и згради од селата во планините Атлас ...

Македонија одбележува 32 години независност

Од НАТО пак СО ПОРАКА: „Честит ден на независноста на нашиот сојузник, Северна Македонија! Погледнете го видеото за да прославиме заедно“ . 32 години ...

Вархеји со поддршка за ставот на Шарл Мишел за проширување на ЕУ со нови членки до 2030 година

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј не се согласува со Евроспаката комисија дека не треба да има цел датум за проширување. Вархеји го поддржа ставот на ...

Власта експресно ги намали казните за „злосторничко здружување“ и „злоупотреба на службена должност“

Собранието вечерва експресно го донесе Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик. Со 48 гласови „за“, 36 „против“ и 1 „воздржан“. ...