Новинар: Лепа Џундева

Претседателот Пендаровски го прифаќа францускиот предлог

Шефот на државата го прифати францускиот предлог - не е ниту историски триумф ниту историски дебакл и не го загрозува македонскиот идентитет. Пендаровски денеска ...

Фуере за ТВ 24: Преговарачката рамка е затвор за Македонија, а клучот го има Бугарија

Ерван Фуере за тв 24 со јасна порака до ЕУ, правите неевропски преседан со Македонија, преговарачката рамка е затвор за Македонија, а клучот го има Бугарија.

Османи: Ако не ги почнеме преговорите, ќе има меѓуетнички тензии

Шефот на дипломатијата во нов обид да ја аргументира позицијата на МНР дека предлогот е прифатлив. Отфрлањето на францускиот предлог ќе донесе безбедносни ...

Владата го објави францускиот предлог за отстранување на бугарското вето и за старт на преговорите за членство со ЕУ

Што содржи францускиот предлог кој вчера официјално пристигна во Македонија а се состои од два документи - Заклучоците на Советот на ЕУ и Преговарачката рамка? Во ...

Рокот за прифаќање на преговарачката рамка зависи од Македонија

Рокот за прифаќање на преговарачката рамка зависи од Македонија, брифира државниот врв. Владата смета дека е важно да се консултира во следните денови со сите ...

Чист македонски јазик во преговарачката рамка за Македонија

Чист македонски јазик без фуснота и дополнително објаснување ќе стои во преговарачката рамка за Македонија. Бугарија и Македонија ќе вметнат само свои изјави во ...

Макрон: Мислам дека имаме прифатливо решение и за Македонија и за Бугарија

Францускиот предлог стигна во Скопје, Макрон порачува дека е најдено решение, Македонската влада ветува дека нема да делува самостојно.   На последниот ден од ...

Интензивни преговори во Мадрид - Генчовска и Османи преговараат за решение до истекот на француското претседателство

Генчовска и Османи имаа билатерална средба во Мадрид утрово – интензивно се преговара за решение меѓу Скопје и Софија , потврдија дипломатски извори за ...

Црвенковски, Заев, Иванов, заедно со Ковачевски и Мицковски ќе расправаат за Бугарија - во друштвото ќе недостасува Груевски

Власт, опозиција, поранешни претседатели и премиери и екс министри за надворешни работи, ќе седнат на иста маса да дебатираат за францускиот ...

Дипломатски извори за ТВ 24: Османи вчера во Софија на преговори со Генчовска

Преговори во полн ек - Османи и Генчовска вчера во Софија во нов обид за решение прифатливо за двете страни, брифираат дипломатски извори за ТВ 24. Тие велат дека ...