Новинар: Сандра Спасовска

Извршен вонреден инспекциски надзор во градинката во Шутка, родителите чекаат да дознаат кој е виновен за скршеницата на нивното бебе

Утрово во градиннката во Шуто Оризари е изврешен вонреден инспекциски надзор по случајот со 11-месечното бебе, кое според тврдењето на родителите, било повредено ...

Косовски полицаец убиен, двајца ранети на северот на Косово

Нови тензии на северот на Косово, припадник на специјалните единици на косовската полиција е убиен, а еден полицаец е повреден во престрелка со непозната ...

Тројца загинати, двајца Австријци исчезнати во невремето во Грција, на Евија водено торнадо

За два дена повеќе од 4 800 повици за помош биле упатени до грчката прпотив пожарна служба од граѓани кои биле погодени од невремето кое беснее во земјата. Обилните ...

Правни експерти: Амнестија на „мала врата“ и легализација на криминалот

Легализирање на криминалот, амнестија на мала врата, политички пазар – вака дел до правните експерти го квалификуваат предлогот на Владата на Димитар ...

МОН се правда за немањето учебници, антидискриминациска ќе поднесе тужба

Изработката на учебници е комплексен процес што зависи од повеќе фактори, независни од системско влијание, согласно закон од страна на МОН навремено се превземени ...

Ковачевски: Тој што се огрешил, ќе одговара, а ВМРО-ДПМНЕ преку анкетна комисија во Собрание ќе бараат расчистување на случајот

Не запираат реакциите по скандалот на клиниката за онкологија за криминалот со лекови. Шефотна државата Стево Пендаровски повика на брзо и ефикасно комплетирање ...

Остри реакции за скандалот на Онкологија, попладне најавен протест

Не запираат реакциите по скандалот на клиниката за онкологија за криминалот со лекови. Шефотна државата Стево Пендаровски повика на брзо и ефикасно комплетирање ...

Институт за демократија: Ниско ниво на квалитет на дебата во Собранието

На скала од 1 до 10, оценката за квалитетот на дебатата во Собранието во првото полугодие на 2023 година е 5,5, што е влошување од претходното полугодие јули – ...

Голем пожар кај Ајватовци, скопски Илиден

Иако утрово се чинеше дека ситуацијата во скопско Ајватовци се смирува во попладневните часови пожарот повторно се разгоре. Над селото Ајватовци во гасењето се ...

Посетата на Ескобар ги зацементира ставовите на власта и и на опозицијата

И по средбите со високиот американски претставниик, Габриел Ескобар власта и опозицијата остануваат на истите спротивставени ставови за уставните измени. Првиот ...