Новинар: Христо Марковски

Македонија 19 години во чекалната на ЕУ

Македонија 19 години е заглавена во чекалната на ЕУ. На денешен ден пред помалку од две децении земјава го поднесе барањето за членство во ЕУ. За власта со ...

Трамп се соочува со апсење, ги повика своите приврзаници повторно на бунт

Откако беа сослушани последните сведоци во истрагата, се очекува да биде соопштено обвинение против поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој ...

Поздрави, но и обвинувања за Вучиќ и Курти за договореното во Охрид

Ден по маратонската 12 часовна средба во Охрид, српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста рече дека Белград е подготвен да работи на ...

Налогот за апсење на Путин: За Бајден оправдан, за Кремљ бесмислен

Oправдан e налогот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг за апсење на рускиот претседател Владимир Путин поради сомнежи за извршени воени злосторства во Украина, ...

Комисијата за употреба на имињата даде негативно мислење за името на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“

Комисијата за употреба на имињата даде негативно мислење за името на бугарскиот клуб Ванчо Михајлов а министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението со кое ...

Владина комисија треба да се изјасни за преименувањето на здружението „Ванчо Михајлов“

Истекува рокот кога владината Комисија за употреба на имиња треба да донесе став и да го достави до Министерството за правда во врска со прашањето за преименување ...

Дали во Молдавија бил планиран атентат врз Бујар Османи?

Мaкедонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи бил цел на напад за време на посетата на Молдавија во својство на претседавач со ОБСЕ, јавуваат  ...

„Црвените линии“ на Белград и Приштина

Србија и Косово треба да го искористат моментот и да го прифатат планот на Европската Унија за нормализација на односите, што е клучно за стабилноста на целиот ...

Во Белград средба Вучиќ - Лајчак

Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приптина Мирослав Лајчак по посетата на Косово е во Белград, како дел од подготовките за ...

Македонија напредна за еден поен на листата на „Фридом хаус“

Македонија напредна за еден поен во најновото рангирање на „Фридом хаус“, но и понатаму останува во групата „делумно слободни“ држави. Со 68 од можни 100 ...