Новинар: Христо Марковски

Поднесена интрепелација за државниот јавен обвинител

Група пратеници од Алтернатива, Движењето БЕСА и од Демократско движење доставија интерпелација за работата на јавниот обвинител Љубомир Јовески поради, како што ...

Ким Џонг ун ја заврши посетата на Русија и му посака на Путин победа над злото во Украина

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун ја заврши посетата на Русија и се качи во својот оклопен воз, а пред тоа, на Владимир Путин му посака победа во војната во ...

Роднините на загинатите во тетовскиот пожар бараат ново обвинение со нови обвинети

Семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово во кој животот го загубија 14 луѓе бараат ново обвинение и да се казнат и другите виновници. ...

Бледски стратешки форум

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел пред лидерите на земјите од регионот на Западен Балкан, на Бледскиот стратешки форум во Словенија рече дека до 2030 ...

„Брако“ контра ИРЛ: Компанијата „Брако“ ги отфрли наводите на ИРЛ во информацијата „Убиство во Тетово“

Невистинити и тенденциозни кои немаат никаква врска со реалноста, вака компанијата „Брако“ со соопштение во јавноста ги оцени наводите на Истражувачката ...

Фондација „Македонија“: Ќе формираме ФК Вардар - бугарски

Нова бугарска провокација. Фондација на контроверзниот Виктор Стојанов најави дека ќе регистрираат бугарски фудбалски клуб наречен ФК Вардар - бугарски, како ...

ОЈО отворило предмет за случајот „Запалена кола на Груби“

По палењето на автомобилот кој се поврзува со вицепремиерот Артан Груби се отвори прашањето- кој е вистинскиот сопственик на  опожарениот автомобил – дали е ...

ОЈО ја замрзна соработката со ДКСК, антикорупционерите им вратија - ја прејудицираат кривичната пријава

Јавното обвинителство ја обвини Антикорупциска дека се однесува неодговорно и соопшти дека ја замрзнува соработката со Комисијата, откако вчера Државнбата ...

Нови детали од истрагата за убиството на Халкидики

Нови детали за убиството на македонскиот државјанин и водач на „Дуќанџик“, Орхан Бајрами – Оки на Халкидики. Грчките медиуми кои се повикуваат на извори ...

Косовската полиција се повлекува од општинските згради на северот на Косово

По одлука на приштинските институции, почна повлекувањето на косовската полиција од општинските згради на северот на Косово каде што живее мнозинско српско ...