Новинар: Адријана Митевска Момироска

Охрид очекува рекорден број на туристи ова лето

Охрид очекува рекорден број на туристи ова лето. Според најавите, бројот на странски гости ова лето се очекува да се зголеми до 40 проценти. Но проблем останува ...

ЈП „Нискоградба“: Судовите утврдиле дека тврдењата на Џепароски не се поткрепени со докази

Ден по изјавата во медиумите на охриѓанецот Илија Џепароски кој по падот во шахта го изгуби спорот на суд со охридското претпријатие Нискоградба  се јавија од ...

Охриѓанец паднал во отворена шахта, судот пресудил дека тој треба да плати отштета, бидејќи требало да гледа каде оди

Охриѓанецот Илија Џепароски паднал во отворена шахта по што се здобил со сериозни повреди на ногата, го тужел претпријатието "Нискоградба", но наместо тие нему да ...

Вучиќ: Не е ден ‘Д’, но беше добар ден“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата во Охрид изјави дека е постигнат некаков договор, дека се договорени неколку точки кои ќе станат составен ...

Ќе стават ли потпис Вучиќ и Курти на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина?

Охрид центар на светот. Александар Вучиќ и Албин Курти на заедничка маса заедно со евродипломатите Жозеп Борел и Мирослав Лајчак во претседателската Вила Билјана, ...

Засилени безбедносни мерки во Охрид во пресрет на утрешната средба

Засилено полициско обезбедување,чисти булевари од автомобили контејнери и лежечки полицајци,се уредуваат зелените површини низ градот. Охрид подготвен според ...

Јавните претпријатија од југозападот најзадолжени

Општинските јавни претпријатија од југозападниот регион меѓу најзадолжените во државава. Меѓу најголемите должници се и болници,училишта и културни ...

Невладините организации бараат да и се одземат ингеренциите на општина Охрид за висококатниците

Невладините организации бараат да и се одземат ингеренциите на општина Охрид за висококатниците. Ообвинуваат за засилена урбанизација и неисполнување на ...

Централната и локалната власт никако да се договорат што со спорната градба во Лагадин

Иако сите заедно сметаат дека хотелот во Лагадин не смее да се доизгради, бидејќи е во забранета зона, сепак не можат да најдат заеднички јазик. Министерката за ...

Рударски отпад го загадува Охридското езеро од албанска страна

Охридското езеро се загадува од сите страни.Експертите алармираат дека отпад од стари  рудници, со тешки метали го загадуваат езерото од албанска страна кај ...