Новинар: Сеад Ризвановиќ

Тензиите растат - Џамбаски со индиректна „закана“ за атентат на Пендаровски

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски потврди дека на Февруари ќе дојде во Скопје за да му се поклони како што вели на бугарскиот револуционер Гоце Делчев. На ...

Ковачевски: МВР треба да одлучи дали Џамбаски ќе биде персона нон-грата

Се заоструваат мерките за безбедност во пресрет на одбележувањето на 4 февруари -денот на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев по најавата дека ...

Официјална Софија со нова закана за вето

Додека Бугарите во Македонија не бидат заштитени, Македонија нема да ги почне преговорите Европската унија, порача заменик-министерката за надворешни работи ...

Владата не ја губи целта за членство во ЕУ до 2030 година

Засега не се планира нова лидерска средба за постигнување на консензус за уставните измени, порача денеска премиерот Ковачевски. Но доколку се појави потреба ...

Пендаровски од Давос: Република Српска и северот на Косово се две најранливи точки на Балканот

Република Српска и северот на Косово се две најранливи точки на балканот во моментов каде што има обиди за нарушување на интегритетот на Косово и Босна и ...

Уставни измени

Средбата во Тирана на албанските партии од Македонија со премиерот на Албанија Еди Рама гравитира околу прашањето за устаните имени во земјава, кажаа сите ...