Новинар: Светлана Божиновска

Уставни измени, договор засега нема, ќе има ли „пазар“?

Коалицискиот партнер на премиерот Димитар Ковачевски и лидер на ДУИ, Али Ахмети го сврте вниманието на јавноста по телевизиското интервју за ТВ 21 во опуштена ...

ИНТЕРВЈУ | Каква училишна година ги очекува децата, наставниците и родителите?

Каква училишна година ги очекува  децата, нсаставниците и родителите. Во морето на проблеми како да не заборавиме на она што е најважно – наставата и односот ...

24 интервју со Наде Молеровиќ: Нова учебна година стари проблеми, ќе стигнат ли учебниците навреме?

На една недела до стартот на новата учебна година, не е јасно кои учебници ќе недостасуваат за учениците од 3то и 6то одделение. Се најавува реформа на образовниот ...

Нова учебна година - стари проблеми, ќе стигнат ли учебниците навреме?

На една недела до стартот на новата учебна година, не е јасно кои учебници ќе недостасуваат за учениците од 3то и 6то одделение. Се најавува реформа на образовниот ...

Дали и колку си ги знаеме правата како потрошувачи и дали знаеме која е надлежна институција?

Дали потрошувачите си ги знаат своите права и кои механизми може да ги искористат кога нивните права се нарушени и прекршени? Периодов најевидентни се ...

Пивоваров за ТВ 24: Потребно е проширување на граничните премини за да се намали застојот

Додека Балканот се справува со штетите од невремето , нашиот јужен сосед се бори со пожари и пеколни температури. Во текот на викендов се очекува искачување на ...

ЕУ: Подготвени сме на решителни мерки ако не дојде до смирување на ситуацијата на северот на Косово

Состојбата на северот на Косово на тенок лед. 27-те земји-членки на Унијата преку писмено соопштение порачаа дека неуспехот во смирувањето на ситуацијата ќе има ...

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

Состојбата на северот на Косово на тенок лед. САД се загрижени и бараат Србија да ја повлече војската. Белата куќа соопшти дека првиот заменик советник за ...

Ќе ја помине ли собраниската комисија Јовевски некогаш?

Со долги говори и остри критики на опозициските пратеници продолжи вжештената комисиска расправа за предлогот на парламентарното мнозинство актуелниот јавен ...

Маричиќ во работна посета на Брисел

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ од денеска е во тридневна официјална посета на Брисел, во чии рамки покрај следењето ...