Новинар: Гаврил Сирачевски

Лидерите на партиите утре треба да го официјализираат датумот за избори

Партиите утре напладне ќе го прецизираат датумот за избори. Лидерите ќе седнат на иста маса првенствено за да го официјализираат датумот за одржување на ...

Ковачевски очекува успешна лидерска средба - нема консензус за укинување на техничката влада сега, туку од следните избори

  Нема консензус меѓу партиите да се укине техничката влада, но се уште има време макар и во нејзин мандат да се донесат уставните измени. Вака премиерот ...

Пресек - Домаќински пресек

Што има гостите кои дојда на самитот на ОБСЕ да знаат колку гладен народ овде има кога видоа толку вкусна и богата традиционална храна? A вкусија од македонската ...

СДСМ: Лидерската средба ќе се одржи вo понеделник напладне, ВМРО-ДПМНЕ: Од медиумите дознавме

Да се укине техничката влада и да нема технички премиер од ДУИ ова е понудата со која Мицкоски ќе се појави в понеделник  на лидерската која ја иницираше ...

Вербална војна меѓу Лога и Судскиот совет

Кулминираше војната меѓу министерот за правда Лога и Судски совет откако писмено се огласи и ги окарактеризира членовите како лицемерни бидејќи си давале за ...

Ахмети: Орелот ќе ги води Албанците кон мир, но и кон патот до Брисел

Орелот ќе ги води Албанците кон мир, но и кон патот до Брисел. Ова е пораката која ја испрати од центарот на Скопје на свечениот настан во македонската филхармонија ...

Левица треба да плати над 9 илјади евра штета за кршењето во Собранието, од партијата не се согласуваат со сумата

Над 9 илјади евра е штетата која ја направиле Левица во законодавниот дом на пленарната седница на која се дискутираше за деловникот покажале проценките од ...

Ќе има ли техничка влада и премиер Албанец на 100 дена пред избори?

Законски предвидената и договорена техничка влада на 100 дена пред избори ќе ги скара ли партиите откако и денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ посочија дека не ...

Ковачевски: Во декември средба за изборите

Партиите почнаа да ги кршат копјата околу изборот на членови на ДИК откако пратеничката група на  ВМРО-ДПМНЕ денеска писмено бараше од собранискиот спикер ...

Џафери, власта и опозицијата молчат зошто го прекршија договорот со Левица

Крим техника од МВР веќе направила увид по вчерашните случувања  во собранието откако пратениците на Левица кршеа монитори и фрлаа хартии по потпретседателот ...