Новинар: Стојанчо Мицевски

Г7: Нов удар за руската економија

Во сенка на војната во Украина, инфлацијата и поскапувањето на енергенсите и храната, Германија ги собра лидерите на групата Г-7. Во следните три дена, првите луѓе ...

Бугарско МНР: Подготвени сме да го потпишеме протоколот според член 12 од договорот со Северна Македонија

Подготвени сме за потпишување на протоколот според член 12 од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Македонија. Бугарското министерство за ...

Францускиот предлог доби зелено светло во бугарското собрание

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог но со четири услови под кои Софија ќе го поддржи евро интегративниот процес на земјава. Имплементирање на ...

Нов обид за дебата за францускиот предлог во комисијата за надворешни работи во бугарското Собрание

Францускиот предлог и Македонија конечно се најдоа пред парламентарната комисија за надворешни работи на бугарското собрание. По неколку откажани состаноци, ...

Нов обид за дебата за францускиот предлог во Комисијата за надворешни работи во бугарското Собрание

Неколку бугарски партии бараат итно оддржување на комисиска седница за Македонија. Демократска Бугарија, ДПС, ГЕРБ и „Промените продолжуваат“ инсистираат ...

Совет на министри на ЕУ: ЕУ охрабрена од францускиот предлог, одлуката за Македонија неизвесна до крајот на Европскиот совет

Северна Македонија останува на агендата на Европската Унија, а францускиот предлог дава нов моментум на преговорите меѓу Скопје и Софија, вели министерот за ...

Макрон не доби апсолутно мнозинство, Франција влегува во политичка неизвесност

Емануел Макрон не доби апсолутно мнозинство во францускиот парламент. Центристичката коалиција предводена од францускиот претседател го загуби мнозинство во ...

ЕК: „Да“ за кандидатски статус за Украина и Молдавија, но не и за БИХ

Препорака за кандидатски статус за Украина и Молдавија...Европската Комисија му порача Советот на ЕУ да одобри кандидатски статус за членство во Унијата за двете ...

Зеленски од ЕУ побара поостри санкции за Русија

По едномесечни интензивни борби, Русија веќе контролира голем дел од Северодоњецк, еден од двата клучни града на истокот на Украина. Повеќе од 500 жители се ...

Руската окупација над Северодонецк напредува

Руската армија ја продолжува офанзивата за освојување на донбас и веќе ја пезедоа контролата врз поголемиот дел од градот Северодонецк, откако сите мостови кои ...