Новинар: Стојанчо Мицевски

Стотици луѓе на погребот на Навални покрај засилените безбедносни мерки

Под силно полициско обезбедување, во Москва погребан Алексеј Навални. Илјадници Руси излегоа на улиците да му одадат последна почит на  најголемиот критичар на ...

Повици за истрага по убиството на цивили кои чекаа помош во Газа

Стотици Палестинци загинаа додека се обидуваа да дојдат до хуманитарна помош. Несреќата се случила откако конвој со 30 камиони, кој пренесувал храна и вода, бил ...

Ќе има ли примирје во Газа?

Претставен нацрт-предлогот за прекин на огнот во појасот газа...Иако примирјето ќе биде само привремено, двете страни ќе се обврзат да разменат голем број на ...

Македонци од Велес вмрежени во бизнис со продажба на картички со ликот на Трамп

Нови измами на македонци поврзани со експретседателот на сад Доналд Трамп. Но, за разлика од претходно, кога велешани станаа познати по креирањето на лажни вести, ...

Продолжува сослушувањето за Асанж

Последен обид на Џулијан Асанж да избегне екстрадиција во САД. Во Високиот суд во Лондон, продолжува сослушувањето на основачот на Викиликс кого американските ...

Вдовицата на Навални тврди: Отруен е!

Не стивнуваат реакциите по смртта на Алексеј Навални. Сопругата на рускиот опозиционер го обвини Владимир Путин за смртта на нејзиниот сопруг. Тврди дека навални ...

Османи денеска во Виена, продолжува „турнејата“ по македонските конзуларни претставништва

Повеќе европски држави дел од нив членки на Шенген-зоната, каде има бројна дијаспора од Македонија, дозволуваат влез и излез на нивните гранични премини со пасош ...

60-то издание на Минхенската безбедносна конференција

Светските лидери во Минхен на годишна безбедносна конференција. Главни теми на агендата, тековните конфликти во Украина и појасот Газа, но на маса ќе се најдат и ...

Почина Алексеј Навални жесток критичар на Путин и истакнат опозициски лидер

Почина рускиот опозиционер и жесток критичар на Кремљ, Алексеј Навални. Четириесет и седумгодишниот Навални кој важеше за водечка фигура меѓу опозиција во Русија, ...

Разговори и апели за крај на војната во Газа

Нов обид за ставање крај на војната во Газа Соединетите американски држави прават се поголем притисок врз израелската влада да запре со нападите врз ...