Новинар: Душица Мрѓа

24 анализа - Дали собранието ќе го следи примерот на Бугарија со повлекување на амбасадор?

Додека односите меѓу Македонија и Бугарија ескалираат на надворешен плкан, се лини дека ја достигна кулминацијата по повлекувањето на бугарскиот амбасадор од ...

Тајна средба во Владата: Ковачевски и Ахмети го убедувале Гаши дека АА мора да влезе во Влада

Тајна средба во Владата : Ковачевски и Ахмети го убедувале Африм Гаши дека Арбен Таравари мора да влезе во Владата, а тој им повторил – тие да дадат ...

Во АА лицитација со имиња: Лога во правда, Цана или Татеши во здравство?

Официјално Арбен Таравари во петок ќе го формира преговарачкиот тим, формално да ги почне преговорите со Димитар Ковачевски, неофицијално во Алисјанса за ...

Таравари ќе го спасува кворумот во Собрание, неофициојално Ковачевски незадоволен од Сали

Нефункционалното Собрание и немањето кворум клучна причина затоа што Димитар Ковачевски инсистира на влез на Арбен Таравари во Владата. Дека влегувањето на ...

Таравари до крајот на неделава чека понуда од Ковачевски

До крајот на неделата Арбен Таравари очекува да ја добие првичната понуда со ресори, но и конкретни законски решенија што биле во неформалните преговори меѓу СДСМ ...

Лога нов генерален секретар, Даути и Абази потпретседателки на АА

Актуелниот член на ДИК предложен од Алијанса за Албанците ќе биде нов генерален секретар на партијата, а Исен Шабани организациски секретар, потврдува за ТВ 24 ...

Таравари на чекор до Илинденска, Гаши се заканува со можно излегување од Влада, Мицкоски обвинува за притисок врз пратеници

В сабота Арбен Таравари треба да добие пас од паритската база за влегување во Владата на Димитар Ковачевски - Централното Собрание ќе носи одлука, а клучен ...

Ахмети со Груби во Гостивар: Не го менувам Груби, за корупција е виновен стравот од губење власт

Огнените не се откажуваат од смена на Артан Груби, откако не успеаа да го премислат лично лидерот, ќе се обидат му направат притисок преку базата и да го стават во ...

24 анализа - Како Мицкоски ќе дојде до 61 пратеник, а како Ковачевски до 80?

Политичката 2023 стартуваше иденично како што заврши претходината 2022 христијан мицксоки во трка по 61 пратеник да го распушти Собранието, Димитар Ковачевски по 80, koj ...

„Тиранската вечера“ со „македонски зачин“

Тиранската вечера со македонски зачин на менито на Еди Рама македонските уставни измени, тргањето на проценти за албанскиот јазик во уставот, но не како уцена за ...