29.12.2017 - 10:49
Во почетокот на идната година во Словенија стапува на сила закон со кој Словенците ќе можат да се венчаваат без присуство на кумови. Предбрачните...
29.12.2017 - 10:32
Претседaтелот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак нагласува дека 2017 година била година на пресврт за државите од Западен Балкан, бидејќи...
28.12.2017 - 09:48
Основниот суд во Приштина  донесе одлука за еден месец да им се продолжи мерката притвор на двајцата пратеници на „Самоопределување“ Албин Курти...
28.12.2017 - 09:43
Грција од денеска ќе биде зафатена со нов бран невреме, проследено со дожд, ветер и снег на високите места, јавија грчките медиуми. Ураган го блокира...
27.12.2017 - 10:49
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан оцени дека 2025 година, како датум за евентуален прием на одделни кандидати од...
26.12.2017 - 12:20
Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека формирањето Специјален суд за претпоставени злосторства на поранешни бивши високи офицери на...
26.12.2017 - 09:43
Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека со рускиот претседател Владимир Путин во Москва разговарал во четири очи за сите важни теми за...
25.12.2017 - 10:25
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оствари средба со суданскиот претседател Омар Ал Бешир, во пресрет на  дводневната работна посета на...