04.01.2018 - 09:15
Земјотрес со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистиран минатата ноќ јужно од грчкиот остров Крит. Според Атинскиот институт за...
03.01.2018 - 12:37
По вчерашните земјотреси со интензитет од 4 и 4.7 степени според Рихтеровата скала, чии епицентри беа во реонот на грчкиот град Кукуш и беа...
01.01.2018 - 12:31
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан нагласи денеска дека оваа година ќе биде клучна за државите од Западен Балкан. Тој...
01.01.2018 - 11:12
Бугарија презема за првпат шестмесечно претседавање со Европската унија. Се очекува фокусот на бугарското претседателство да биде врз политиката за...
31.12.2017 - 17:53
Загреб – европска метропла која традиционално , на свој симпатичен начин ја дочекува новата година. Токму поради ова хрватската метропола трети пат...
31.12.2017 - 11:45
Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтер ја погоди Атина и централна Грција рано утринава. Нема податоци за штети. Националната...
31.12.2017 - 11:39
За потребата да се најде решение на спорот со името, како доказ во пракса дека постои волја од македонска страна, говори поранешниот премиер на...
30.12.2017 - 11:59
Одговорниот за безбедност во грчката опозициска партија Нова демократија Василис Кикиљас во интервју за весникот „Real news“ упатува критики до...