10.01.2018 - 09:40
Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Љуљзим Баша најави одржување масовен протест на 27 јануари. Тој ги повика сите албански граѓани...
09.01.2018 - 11:09
Унгарскиот народ не сака мигранти и владата не може да ја отфрли волјата на народот за едно толку важно прашање, изјави унгарскиот премиер Виктор...
09.01.2018 - 09:31
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер предложи посредништво меѓу Словенија и Хрватска, која ја отфрли одлуката на меѓународната...
07.01.2018 - 18:16
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја отворија православната црква „Свети Стефан“ во Истанбул, по...
06.01.2018 - 12:26
По двочасновни преговори со припадниците на МВР, вооружениот маж кој утрово се затвори во ходникот на својата зграда во Раковица, во Белград, се...
06.01.2018 - 10:05
Бриселскиот портал ЕУОбзервер објави дека се очекува пред Специјалниот суд за злосторства на ОВК да се најдат косовскиот претседател Хашим Тачи и...
05.01.2018 - 09:57
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе престојува во посета на Париз, каде ќе има средба со шефот на француската држава Емануел Макрон....
04.01.2018 - 12:50
Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во источниот дел на Црна Гора. Епицентарот на потресот бил во...