17.01.2018 - 10:25
Иранскиот танкер, кој потона во источното Кинеско море, оставил нафтени дамки кои зафаќаат површина од од 109 километри квадратни. Танкерот што...
17.01.2018 - 09:59
Почетокот на воената операција на турската армија против силите на сириските курди не е прашање на денови, туку на часови, објавија денеска турските...
16.01.2018 - 13:52
Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска го предложи министерот за одбрана Михај Фифор за вршител на должноста премиер, откако досегашниот прв...
16.01.2018 - 13:46
Најмалку 47 деца се повредени денеска кога училишен автобус удрил во куќа во градот Ебербах во југозападнуот дел на Германија. Како што јави ДПА,...
16.01.2018 - 13:43
Претставници на Мјанмар и Бангладеш постигнаа договор, според кој, во рок од две години треба да се обезбедат услови за враќање на околу 650.000...
16.01.2018 - 13:39
Стотици луѓе, од кои повеќето Американци по потекло од Хаити, се собраа доцна синоќа на „Тајмс сквер“ во Њујорк, за да ги осудат „расизмот и изјавите...
16.01.2018 - 10:20
Колумбиските власти денеска соопштија дека 10 работници загинале, кога се урнал мост што тие го граделе во близина на главниот град Богота....
16.01.2018 - 10:18
Тринаесет браќа и сестри, на возраст меѓу две и 29 години, се пронајдени врзани и гладни во куќа во калифорнискиот град Перис, на 100 километри ...