20.01.2018 - 18:21
Турската армија ќе го напушти сирискиот реон Африн по завршување на операцијата, што почна денеска, изјави турскиот вицепремиер Бекир Боздаг. „...
20.01.2018 - 18:15
Финансиска блокада на Американската влада. Преговорите за донесување  буџет и обидот да се спречи т.н Шатдаун, односно делумно затворање на...
20.01.2018 - 18:10
Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска изјави дека турски авиони почнаа воздушна офанзива врз Африн, енклава на сириските Курди во северозападна...
20.01.2018 - 14:45
Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување полетал од аеродромот Гетвик кон Маурициус, бидејќи пилотот сакал пијан да управува со леталото....
20.01.2018 - 11:51
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е оптимист дека Социјалдемократската партија на Германија ќе одобри почеток на официјални коалициски...
20.01.2018 - 11:47
Најмалку 11 лица загинаа, а 44 се повредени во автобуска несреќа што денеска се случи во провинцијата Eскишехир, во централна Tурција. Локалните...
19.01.2018 - 10:49
Најмалку 10 лица загинаа во снежната бура што зафати неколку региони во јужниот дел на САД. Најмалку четири смртни случаи се регистрирани во...
19.01.2018 - 09:33
Истакнатиот опозициски лидер од Зимбабве, Рој Бенет, загина при пад на хеликоптер во Ново Мексико, соопшти синоќа неговата политичка партија. „Во...