22.01.2018 - 09:26
Палестинскио претседател Махмуд Абас за време на денешната посета на Брисел, ќе побара од Европската унија да ја признае државата Палестина. Шефот на...
22.01.2018 - 09:22
Најмалку 11 цивили меѓу кои и пет деца, загинаа во турските напади од воздух врз курдската енклава во северозападна Сирија. Претходно, сирискиот...
21.01.2018 - 18:14
Најмалку 18 луѓе, од кои 14 странци, загинаа во нападот на хотелот Интерконтинентал во Кабул од страна на талибанците, но конечниот број може да биде...
21.01.2018 - 17:50
Социјалдемократите остануваат во коалиција со партијата на Ангела Меркел. Лидерот на Социјалдемократската партијата Мартин Шулц успеал да ги убеди...
21.01.2018 - 12:27
Опсадата што вчера се случи во хотелот Интерконтинентал во Кабул, ја расчистија авганистанските безбедносни сили. По 13 часа судир со напаѓачите...
21.01.2018 - 12:01
  Соединетите Американски Држави ќе го поддржат решението за две држави за Израелците и Палестинците, ако двете страни се согласат околу ова...
20.01.2018 - 19:52
„Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска разговарале телефонски за ситуацијата...
20.01.2018 - 18:45
Талибански бунтовници нападнаа хотел во авганистанскиот главен град Кабул во кој се сместени странци, соопшти полицијата. „Бомбаш-самоубиец...